Můj domácí porod

Ano, rodila jsem doma. Ano, chci, aby o tom lidé věděli. Proč? Mám pocit, že je toto téma ve společnosti tabu. Sdílí se hlavně v osobních rozhovorech a uzavřených skupinách, ale veřejně se o něm mluví spíše ve zkreslené podobě. Jako bychom my ženy dělaly něco zakázaného, něco, co do dnešní doby nepatří. Já si ale myslím pravý opak.

Když jsem se s některými lidmi bavila o domácím porodu, setkávala jsem se s reakcemi typu „A není to zakázané?“ nebo „Ty jsi odvážná, to já bych si netroufla.“

Domácí porod u nás není zakázaný. Nicméně není ani státem podporovaný. A nutno upozornit, že tohle není volba pro každou ženu, tedy spíše bych měla napsat pro každý pár. Ráda však budu sdílet důvody, proč to pro mě – pro nás, byla ta nejlepší cesta.

Rozhodla jsem se rodit doma ještě před otěhotněním. Tím, jak jsem své těhotenství prožívala (což se dočtete v mém článku https://vnitrnisvety.cz/vnitrni-svet-tehotne-zeny/), jsem se utvrzovala ve správnosti této volby. Mám to štěstí, že manžel pochopil, proč jsem se tak rozhodla. Necítila jsem, že bych porodem doma riskovala své zdraví ani zdraví naší dcery. Chci tímto článkem jen sdílet jiný úhel pohledu na porod.

Přeji si žít, co nejvíce vědomě. Samotné početí miminka bylo vědomé a z lásky. Snažila jsem se tak prožívat i těhotenství. A proto bylo pro mě tou nejpřirozenější volbou rodit doma.

Doma – tedy v prostředí, kde jsme uvolnění a sami sebou, rodí na světě miliony žen. Pocit bezpečí a klidu v procesu porodu hraje velmi důležitou roli. Těhotná žena není pacient. Ve většině případů je to zdravý jedinec, který má před sebou naprosto přirozený biologický jev – porod.

I když jsme se v lékařství posunuli neuvěřitelnými kroky před, tak v oblasti porodnictví ty kroky vpřed nevnímám vždy jen pozitivně. Není mým zájmem hanit cestu lékařství, to ne. Jen chci upozornit na fakt, že média nám často předkládají příběhy o domácích porodech jen v negativních souvislostech, zatímco ty v porodnicích jsou předkládané jako úspěšné. Pravdu osobně vnímám jinde. Ročně v ČR doma porodí stovky žen. Je důležité, aby každá žena volila dle svého pocitu.

Nezapomenutelné chvíle dojetí

Co je pro zvážení porodu doma zapotřebí?

  • Podpora partnera. Tenhle bod byl pro mě jeden z hlavních při rozhodnutí rodit doma. Bez podpory svého úžasného muže v průběhu těhotenství i porodu bych to nedokázala.
  • Porodní asistentka. Úžasná žena, která musí sedět Vám i Vašemu partnerovi. Rozumět si s ní i po lidské stránce Vám pomůže v těch nejtěžších chvílích. A báječná dula – podpora v průběhu porodu byl pro nás veliký bonus navíc.
  • S tématem porodní asistentky a duly souvisí i fakt, že služby těchto žen nejsou hrazeny pojišťovnou. Přesto nelituji jediné koruny. Naopak. Vnímám to jako nejlepší investici do láskyplného startu života své dcery. Zároveň je to podpora nádherného poslaní těchto povolání.
  • Víra v sebe, ve své tělo a v přirozenost procesu porodu. Tím, že jsem rodila doma, neznamená, že samotný porod byl pro mě jednoduchý. Sáhla jsem si daleko za hranice bolesti a energie, než by mě kdy napadlo. Domácím porodem se dobrovolně vzdávám možnosti využití jakýchkoli „oblbovacích“ látek. Ženské tělo je k porodu stvořené a když má ideální podmínky, tak umí namíchat ten správný koktejl hormonů pro narození potomka.
  • Zmíněný pocit bezpečí. Klid, přítmí, čas, respekt, volba pohybu, polohy, možnost jíst a pít, podpora lidí kolem… A také vědomí, že kdyby se dělo cokoli, že je možnost jet do porodnice.
  • Pro pocit bezpečí je zapotřebí znát zdravotní stav Váš i miminka. Kontrola miminka je samozřejmá služba od porodní asistentky při porodu doma.
Je ze mě máma

Porod doma pro mě nebyl procházka růžovou zahradou. Hodiny jsem se učila, jak se mám ve svém vnitřním světe uvolnit v bolesti. Upřímně musím konstatovat, že se mi to moc nedařilo. Ale i tohle k tomu někdy patří a já už začínám chápat, proč to tak mělo být. Porodem si žena totiž může léčit svůj prenatál a vlastní porod.

Hlavní pro mě ale je, že se mi splnila přání, která pro mě byla velmi důležitá:

– rodit vědomě

– neodnést si z porodu trauma a další strachy

– chytání dcery manželem

– neobhajovat jaký zákrok po narození dcery chceme či nechceme

– a hlavně být spolu první hodiny a dny bez cizích lidí, jen my a láska

Naše početí, pocity v prenatálu a způsob porodu se nám zapisují hluboko do podvědomí. Následně to ovlivňuje naše vzorce v životě. Mnoho lidí to netuší a když tuší, tak neví, jak to změnit. Proto jsem vděčná za možnost volby, za naslouchání duše své a naší dcery, neboť ta nejhlavnější motivace k porodu doma byla láska k přicházející bytosti.

„Všechno, co se stane během porodu, ovlivňuje celý náš život, jak se vyvíjíme a jak se později v životě chováme. Můžeme například v některých situacích zůstávat zaseknutí nebo svůj život nežijeme tak plně, jak bychom mohli.“ Jullian Gustavson

Naše Jasmínka Ema 🙂

Ptáte se, zda jsem u porodu měla vize? Na začátku, jak mi začala odcházet plodová voda a pak silný sen přesně týden od porodu. Ale to už by bylo na jiný článek 🙂

Jsem průvodkyně vnitřních světů, krásného prostoru, který má v sobě každý z nás. Zároveň miluji proces tvorby, kdy cítím, že jsem napojená na Zdroj a přede mnou vzniká jedinečný obraz či text. V podstatě jsem prostředníkem, který přenáší moudrost vyšších světů do našeho hmotného. Má tvorba vzniká díky channelingu. Channeling mi otevřeli draci skrze knihu Dračí příběh. Kniha je i v audioverzi, která je úžasnou meditací pro všechny, ať už milují draky nebo si přejí ponořit do sebe, probudit své spojení s duší a její moudrostí.